Скъпи родители,
знаем ,че първото посещение на детето ви при зъболекар е вълнуващо за вас.Някои имат положителни,а други-крайно отрицателни преживявания на стоматологичния стол.За децата ви,обаче,това е ново преживяване и е важно да не прехвърляме върху тях страховете си.Доведете децата на зъболекар още,когато не се е появила болка или притеснениe.Oколо 3-4 год. възраст могат да се започнат редовните посещения при стоматолог.
ХРАНЕНЕ
В диетата на съвременните деца присъства МНОГОКРАТНО повече захар от препоръчителната доза.Близалките,дъвчащите и други лепкави бонбони,всякакви видове сокчета в кутия,които се консумират между храненията,създават кисела среда в устата и разрушават нежните млечни зъбки.
Ако не можете да намалите приема на сладки храни и напитки,то нека те бъдат част от основното хранене,поднесени като десерт.Тогава повишеното количество слюнка,което се отделя, защитава зъбките.Важно е,в действителност,не толкова количеството,колкото честотата на прием на простите въглехидрати.
Дори детето ви да обича сладки храни,препоръчително е да има баланс и наравно с тях да консумира плодове,зеленчуци и млечни храни.
ПЪРВО ПОСЕЩЕНИЕ
Първото посещение при зъболекар е важно да остави приятни впечатления у детето.Най-добре е да не се налагат манипулации,да направим само преглед и да запознаем малките с обстановката в кабинета.Ние подхождаме внимателно и се опитваме да бъде забавно(доколкото е възможно).
Ако все пак се налага да водите детето след като се е появил проблем със зъбките ,е желателно да избягвате:
Всички разговори за предишни ваши преживявания на стоматологичния стол-децата чуват всичко и въображението им работи на пълни обороти!За тях новата обстановка,металните инструменти и непознатите хора имат достатъчно стресиращ ефект.
Послания като "Не боли!","Няма нищо страшно!","Знаеш ли на мен колко зъби са ми вадили?!"-децата чуват ,всъщност "боли","страшно" ,"вадене" ...
Не обяснявайте ,че "само ще напръскаме/намажем/погледнем зъбчето",защото в повечето случаи това не е възможно.Ако не сте наясно с манипулацията,кажете "Ще попитаме докторката и тя ще ни обясни".
Колкото и да сте заети,имайте търпение,не препирайте детето" Да направим 2,3 зъба и да приключим днес. " и др.-психичното развитие на малките деца не позволява дълги манипулации.
Заплахи от всякакъв вид.
Обещайте на детето малка награда,ако се държи смело и спазете обещанието си.